"MURATBEY BURGU İLE REKLAM ZAMANI"
REKLAM KAMPANYASI Briefi

Hakkında Genel Bilgi

1965 yılında Eminönü’nde küçük bir peynirci dükkânıyla ticari hayatına adım atan Muratbey, 1992 yılında ilk üretim tesisini açtı. Her alandaki inovatif çalışmaları ve sürekli gelişime verdiği önemle Türkiye’nin peynir anlayışını değiştirmiş, sofralara lezzet ve değer katmıştır. Muratbey, sadece Türkiye’de değil dünya çapında da ilgi gören ürünler geliştirmiştir. Muratbey’in tüm lezzetli ürünlerinin arasında en öne çıkan ürünü ise Burgu peynir olmuştur.

İnovasyonu, üretimden pazarlamaya kadar tüm iş süreçlerinde faaliyetlerinin odak merkezi haline getiren Muratbey, bu çalışmalarının karşılığı olarak ulusal ve uluslararası alanda pek çok ödüle layık görüşmüştür. Muratbey, kendi buluşu olan Burgu ile “Dünya Süt Ürünleri İnovasyon Ödülleri 2018”de birçok dünya markasını geride bırakarak “En iyi Peynir” ödülünün sahibi olmuştur.

2017 yılının Ağustos ayında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Ar-Ge merkezi onayını alan Muratbey, bu başarıyı süt ve süt ürünleri sektöründe elde eden Türkiye’nin üçüncü şirketidir. Teknoloji Geliştirme ve Gıda Ar-Ge Merkezi; sağlıklı koşullarda yenilikçi, benzersiz ve lezzetli ürünler geliştirerek, üretim yöntemlerinde yenilik yapmaktadır. Muratbey Ar-Ge merkezleri, verimliliği artırıp, maliyetleri düşürerek, ürün kalitesini ve standardını yükselterek sürdürülebilir bir dünya için katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Muratbey’in tesislerinde kullanılan birçok makine, üretim ekipmanı ve yazılım Türk mühendisleri tarafından tasarlanıp üretilmektedir.

Peynir lezzetine yenilik getiren Muratbey, Teknoloji Geliştirme ve Gıda Üretim Ar-Ge merkezlerinde 10’u aşkın proje yürütmektedir. Ayrıca 2 proje için TÜBİTAK başvurusu yapmıştır. Üniversite – sanayi iş birliğine başarılı bir örnek olan Muratbey, TÜBİTAK’a başvurularını ise Uşak Üniversitesi ile birlikte geliştirdiği projeleriyle yapmıştır. Toplum sağlığı ile ilgili yeni projeler üzerinde, Uşak Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik alanının akademisyenleri ve tıp doktorları ile çalışmalarını sürdürmektedir ve yeni bir TÜBİTAK proje başvurusunu hazırlamaktadır.

Muratbey’in başarılarındaki en önemli faktör olan inovasyon süreçleri, firmanın işleyiş modeli haline gelmiştir. Sürdürülebilir karlı büyüme hedefine maksimum katkıyı sağlayabilmek için gerekli sistemsel çalışmaları gerçekleştirmektedir.

Muratbey vizyonunu; peynir markası olarak tanınmak ve farklılaşarak büyümek şeklinde
tanımlamaktadır. Bunu başarabilmek için ise farklılaşmayı ve markalaşmayı rekabet stratejisi, “saldırgan
stratejiyi” ise inovasyon stratejisi olarak benimsemiştir.

Yurt içinin yanı sıra yurt dışı markalaşma çalışmaları kapsamında ihracatı geliştirecek çalışmalar hayata
geçirmiştir. Muratbey, globalleşme stratejisi kapsamında GCC bölgesinde dijital reklam kampanyaları
yürütmektedir. Bu kampanyalar ile yurt dışında yaşayan tüketicileriyle duygusal bağ kurmayı
hedeflemiştir. İngilizce ve Arapça yayın yapan uluslararası sosyal medya hesaplarından düzenli iletişim
yapmaktadır. Muratbey bu hesaplar aracılığıyla düzenlediği sosyal medya yarışmalarıyla da yurt dışındaki
tüketicileriyle sürekli iletişim sağlamakta ve marka bilinirliliğine katkı sağlamaktadır.
Başta AB ülkeleri olmak üzere ABD, Japonya, Ortadoğu Ülkeleri, Türki Cumhuriyetler, Balkan Ülkeleri ve
KKTC gibi 60’a yakın ülkede Muratbey Burgu’nun marka ve tasarım tescili alınmıştır.


 ÜRÜN HAKKINDA GENEL BİLGİ
Sadece kahvaltıda değil günün her saatinde tüketilebilen ve sağlıklı atıştırmalık olarak konumlanan
Muratbey’in lezzetli ve sağlıklı ürünleri, çocuklar başta olmak üzere peynir yemeyenlere peyniri
sevdirmiştir. Muratbey, sosyal sorumluluk misyonu çerçevesinde halk sağlığına destek vermek üzere
ürünlerini “az tuzlu” olarak geliştirmektedir.


 ENERJİ VE BESİN DEĞERLERİ
* TGK’ne göre 100 gramı günlük kalsiyum ihtiyacınızın %81’ini karşılar.
*Trans yağ içermez

 

Burgu

 

100 g

% (100 g)*

ENERJİ(kj/kcal)

1040/251

12%

YAĞ (g)

20

29%

- DOYMUŞ YAĞ (g)

13,2

66%

- TRANS YAĞ (g)

0

0%

KARBONHİDRAT (g)

1,2

0%

- ŞEKER (g)

1,2

1%

PROTEİN (g)

16,5

33%

TUZ (g)

1,8

30%

KALSİYUM (mg)

650

81%

FOSFOR (mg)

600

86%

 

* Değerler ortalama bit yetişkinin Referans Alım Düzeyini belirtir (8400kJ/2000kcal)

ARAŞTIRMA SONUÇLARI:

 

PAZAR: Süt ve süt ürünleri sektörü, hem yerli hem de küresel çapta güçlü rakiplerin yer aldığı bir alandır. Fiyat rekabeti ile varlıklarını sürdüren, pek çok küçük ölçekli veya merdiven altı denilen üreticilerin olduğu kalabalık ve zor bir pazardır. Tam rekabet piyasası örneği bir piyasa yapısı söz konusudur.

 REKLAM KAMPANYASI TEMEL AMACI: Muratbey’in icadı olan Burgu peynirin reklam amacı; farkındalığı artırmak, tüketici tarafından Burgu’nun inovatif bir ürün olduğu algısını yaratmak, Muratbey Peynirlerinin hedef kitlesinde marka sadakatini sağlamak ve Burgu peyniri ilk olarak Muratbey’in ürettiği ve başka bir firmanın üretemeyeceği, yasal her türlü haklarının Muratbey’de olduğu algısını hedef kitlede oluşturmak. Hedef kitlede, Burgu’nun Muratbey markasına ait olduğuna dair bilinirliği arttırmak ve satın alma isteği uyandırmak istenilmektedir.


 OLUŞTURULMAK İSTENEN ETKİ (Müşterinin 3d’si ne olmalı duygu düşünce ve davranış): o Ürünü merak etmeli, o Muratbey ‘in icadı olduğunu bilerek ürünün adını hatırlamalı
o Alışveriş yaptığı noktalarda ürünü sormalı ve satın almak istemeli


 MESAJ (Müşteriye iletilmek istenen): o Muratbey’in icadı olan ve dünyada benzeri olmayan inovatif ürün, o Lezzetli ve günün her saati için sağlıklı atıştırmalık, o Az tuzlu olmasıyla sağlıklı beslenme için uygun, o Yemek sunumlarını şekliyle ve lezzetiyle renklendiren.


 İLETİŞİM DİLİ (imaj ve ses tonu): Eğlenceli, farklı ( inovatif) , samimi


 HEDEF KİTLE: Mevcut tüketicilerin yanı sıra, üniversite çağındaki yetişkin bireyler başta olmak üzere, peynir sevmeyen çocukların ve gelişme çağındaki öğrencilerin aileleri / anneler hedeflenmektedir.


 VAAT: Az tuzlu oluşunun yanı sıra protein, fosfor ve kalsiyum değerleri yüksek, sağlıklı bir atıştırmalık ; her kesimin güvenle tüketebileceği lezzetli, yemesi keyifli, benzersiz şekilli peynir olmasıyla rasyonel ve duygusal değer yaratmaktadır.


 ÜRÜNÜN KARAKTERİSTİK ÖZELLİĞİ: Diğer peynir çeşitleri ile kıyaslandığında burgu şeklinde olmasından dolayı daha önce piyasada benzer özelliklerde bir peynirin bulunmaması temel özelliğidir. Peynir kategorisinde rakipsizdir ve benzeri yoktur. Tüm atıştırmalık ve ikramlık ürünlere sağlıklı bir alternatif oluşturmaktadır. Burgu, tüm bu özellikleriyle tüketicinin beklentileri ve isteklerinin ötesinde bir ürün olmuştur. Peynir yemeyi sevmeyen çocuklarına peynir yedirmeye çalışan anneler için çözüm olmaktadır.


 OLMASI ve OLMAMASI GEREKEN DİĞER UNSURLAR: Burgu’nun reklamı özgün, yaratıcı, yenilikçi ve stratejik düşünme yeteneklerini gösteren; sade, kolay anlaşılır ve mesajı net bir şekilde veriyor olmalıdır. Anneleri kızdıracak öğeler içermemeli, Burgu’nun lezzetine, yapısının farklılığına ve eğlenceli formuna çok iyi vurgu yapılmalıdır. Marka ve isim hedeflenen şekilde algılatılmalıdır.


 MECRA: TV, outdoor, basın, internet- sosyal medya, POP


 BAŞARI KRİTERLERİ : Reklam döneminde satışlardaki artış.

ÖNEMLİ NOT: Muratbey Burgu ile Reklam Zamanı Yarışması’na katılım sağlayacak projelerin, proje senaryosunu word ya da ppt formatında detaylarıyla hazırlayarak başvurmaları gereklidir. Proje başvurusunda katılımcılardan; görsel seçme, montaj, seslendirme, stoarybord, post prodüksiyon gibi teknik uygulamalar beklenmemektedir.

 

 

http://www.muratbey.com.tr/Reklam-Filmlerimiz

http://www.muratbey.com.tr/basin-yansimalari

https://www.youtube.com/watch?v=ClHE9-vkFYU

https://www.youtube.com/user/muratbeypeynir/videos

https://www.instagram.com/MuratbeyPeynir/

https://www.facebook.com/MuratbeyCheeseTasarımlar ( outdoor, POP, rollup, internet, katalog vb)Fuarlar